Výstava přiblíží druhou světovou válku na Mostecku

Výstavu, která mapuje průběh druhé světové války na Mostecku a představuje i dosud nezveřejněné dokumenty a fotografie, zpřístupní ve středu veřejnosti Oblastní muzeum v Mostě. Autoři procházeli při přípravách i tisíce fotografií z německých archivů, řekl ČTK kurátor Petr Čech. Mostecko bylo pro Němce mimořádně důležité především kvůli stategickému chemickému závodu na výrobu pohonných hmot. 

Výstava podle Čecha mapuje život na Mostecku v letech 1938 až 1945. Archivní dokumenty zachycují výstavbu závodu od příprav po jeho zničení spojeneckými vojsky. "Ten závod stavělo 31.000 lidí z 35 zemí světa. Byli to váleční zajatci, deportovaní lidé, totálně nasazení, trestanci a smluvní pracovníci. Za prací sem jezdili lidé z celé Evropy," řekl Čech. 
    
Dobové fotografie zachycují život lidí i návštěvy nejvlivnějších německých funkcionářů, kteří na stavbu závodu dohlíželi. "Nejznámější je Albert Speer, říšský ministr zbrojní výroby, je tu například ministr vnitra Wilhelm Frick, který byl popraven v Norimberku," doplnil Čech. 
    
Závod byl od roku 1944 opakovaně terčem spojeneckých náletů. Z nich se dochovaly cenné artefakty. "Máme tady zbytky sestřelených amerických letadel, modely letounů, které útočily, součásti americké bojové výstroje," řekl Čech. Za unikátní označují historici například i protitlakovou vestu, kterou disponovali spojenci. "To je pancéřovaná vesta, kterou piloti a letci používali na ochranu proti střepinám z německých granátů, které kolem nich vybuchovaly," vysvětlil Čech. 
    
Historici prošli bezmála 32.000 fotografií, které si Němci pečlivě shromažďovali. Teď jsou v majetku archivu v Litoměřicích. 
    
Výstava bude přístupná do konce letošního roku. Most si výročí konce druhé světové války připomene celodenními oslavami v sobotu. U tamního jezera a přesunutého Děkanského kostela budou k vidění ukázky válečné techniky, nad městem proletí i stíhačky Gripen.
 
zdroj: ČTK