Ve všech koupalištích v Ústeckém kraji je voda vhodná ke koupání

Voda ve všech sledovaných přírodních koupalištích v Ústeckém kraji je vhodná ke koupání. Pouze na několika místech má zhoršené smyslově postižitelné vlastnosti, ale není zdravotně závadná. ČTK to dnes řekl Roman Šťastný z Krajské hygienické stanice (KHS) v Ústí nad Labem. 

Hygienici letos odebrali vzorky vody již ze 13 z 16 sledovaných rekreačních ploch v kraji. Rozbory zatím nebyly provedeny pouze na menších koupalištích v Mikulášovicích, Jetřichovicích a Velkém Šenově na Děčínsku, kde letní sezona ještě nezačala. 
    
Zatím nikde hygienici nezjistili vodu nevhodnou ke koupání. Na Jezeře Chmelař v Úštěku, ve Varvažově u Ústí nad Labem a v Chabařovicích má voda horší průhlednost vlivem zvýšeného obsahu fytoplanktonu nebo chlorofylu. "Ze zdravotního hlediska to ale nepředstavuje žádné nebezpečí," uvedl Šťastný. Nepředpokládá ani zhoršení kvality vody po vlně veder z minulého týdne. Následné ochlazení totiž možné riziko výskytu nebezpečných sinic opět snížilo. 
    
Kontroly vody v přírodních koupalištích, které hygienici v Ústeckém kraji dělají pravidelně od roku 2004, se v letním období opakují každé dva týdny. Pouze v Kamencovém jezeře u Chomutova je voda dlouhodobě natolik čistá, že se tam vzorky odebírají pouze jednou za měsíc. 
    
Historický přehled výsledků rozborů vody je uveden na stránkách KHS, kde jsou i rady, na co si má člověk dát pozor a jak poznat, že voda není vhodná ke koupání. Neměla by být příliš zakalená nebo zapáchat. Kvalita vody se zpravidla zhoršuje s postupujícím létem. 
    
V bazénech mají sledování kvality vody na starost jejich provozovatelé, kteří za ni nesou odpovědnost. Z Labe ani Ohře hygienici vzorky neodebírají, protože kvalita tekoucí vody se neustále mění. 
 
zdroj: ČTK