V Mostě mají zmodernizované tramvajové tratě za 86 milionů Kč

Cestující v Mostě budou od středy jezdit po rekonstruovaných tramvajových výhybkách a kříženích. Modernizované úseky byly dnes uvedeny do zkušebního provozu. Spolu s tratí bylo rekonstruováno i devět zastávek. Investice stála přibližně 86 milionů korun, z toho 79,6 milionů korun byly evropské dotace. ČTK to řekla mluvčí Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova Marcela Novotná.

Modernizace zastávek a tramvajové tratě v Mostě se uskutečnila v rámci Integrovaného plánu rozvoje města (IPRM) Doprava spolufinancovaného z Regionálního operačního programu Severozápad. Most na projekt za celkem 307 milionů korun získal dotaci 223 milionů korun.
 
Jeho součástí je i pořízení dvou nízkopodlažních tramvají za celkem 44,5 milionu korun. "První tramvaj byla dodána a uvedena do provozu již v roce 2013, druhou bychom měli dostat koncem listopadu," uvedla Novotná.
 
Projekt dále počítá se zavedením elektronického informačního systému veřejné dopravy na tramvajové trase včetně autobusového terminálu před nádražím, který by podle Novotné měl stát 35 milionů korun.
 
V rámci IPRM Doprava pokračuje rekonstrukce prostranství před mosteckým vlakovým nádražím včetně vybudování nového terminálu autobusových linek MHD a soukromých dopravců a zřízení zákaznického centra dopravního podniku. Stavba by měla být dokončena v listopadu.
 
Modernizace se dočkal i nedaleký tramvajový přestupní uzel, což zahrnovalo i vybudování nového nadjezdu přes silnici I/13. Současně byla z jiného dotačního programu (IPRM Demos) postavena lávka pro pěší a cyklisty přes tuto komunikaci.
 
Se žádostí o dotaci na dopravu v rámci IPRM vedle Mostu uspělo i Ústí nad Labem s programem Mobilita. Ten obsahuje projekty za celkem zhruba 500 milionů korun, z toho 296 milionů korun bude z evropských fondů. Největší částku představuje nákup 26 nových trolejbusů za přibližně 400 milionů korun, z toho 123,5 milionu je dotace. Dva nové vozy již slouží cestujícím a další tři se na linkách objeví do konce roku. Zbytek vozidel bude uveden do provozu v příštím roce.
 
Součástí ústeckého projektu je i modernizace 51 trolejbusových zastávek a nástupních ostrůvků za přibližně 35 milionů korun, z toho 28 milionů kryje dotace. Ústecký dopravní podnik také chystá elektronický odbavovací systém pro cestující. Město již vyhlásilo výběrové řízení na jeho pořízení, předběžné náklady na projekt se odhadují na 50 milionů korun.
 
Marně o dotaci na městskou dopravu v rámci IPRM před třemi lety naopak žádal Chomutov, který usiloval o příspěvek na obnovu trolejbusového parku.
 
zdroj: ČTK