Litvínov zkouší místo soli ekologický posypový materiál

Litvínov zkouší místo soli ekologický posypový materiál na chodníky a silnice. S nápadem přišli chovatelé psů. Nový posyp je podle starosty Milana Štovíčka (nez. za VV) sice dražší, ale použije se ho méně než soli a má menší dopady na životní prostředí. Podle výsledků testování se bude změnou posypu zabývat městská rada, bez soli by se město mohlo obejít už za rok. Za jednu zimu jí město spotřebuje 386 tun a k tomu 15 tun kamenné drti. 

Ani sůl, ani kamenná drť není podle vedení města ideální varianta, ze soli vzniká kluzká břečka a negativně ovlivňuje zeleň, kamenná drť zase při tání ucpává kanály. Město proto tento týden začalo zkoušet posyp vyráběný tepelnou úpravou přírodního jílu. Podle místostarosty Karla Linharta (Severočeši.cz) kilogram testovaného posypu Ekogrit vyráběného z přírodních jílů ve Vintířově na Sokolovsku vyjde na 1,79 Kč, za sůl město platí 1,45 Kč. 

Podle výsledků testování pak půjde návrh iniciovaný občanským sdružením Etiam na podporu společenských a kynologických aktivit v Litvínově k projednání do rady. Psům totiž sůl narušuje kůži na tlapách a způsobuje pálení, v rankách se pak může tvořit infekce. Nový posypový materiál, který podle informací vedení města funguje i při teplotě 15 stupňů pod nulou, už zavedl například Hradec Králové, Havlíčkův Brod, Liberec nebo Nové Město na Moravě. 
    
V Ústeckém kraji už o posypu vyrobeném z jílu uvažovalo také devítitisícové město Štětí nad Litoměřicku, podle starosty Tomáše Ryšánka (ČSSD) ale našli lepší a levnější variantu. "Máme drobnou kamennou drť z nedalekého lomu. Má tu výhodu, že s vodou neodteče a my ji pak za rok použijeme znovu," řekl ČTK starosta. 
 
zdroj: ČTK