Hněvín nabízí výhled na Most

Jednou z největších dominant mosteckého regionu a samotným symbolem města Most je replika starého hradu Hněvín, která od samého počátku jejího vzniku slouží jako restaurační zařízení a výletní místo turistů. Součástí stavebního komplexu je i vyhlídková věž, ze které si můžete prohlédnout krajinu od úpatí Krušných hor až po České středohoří.

V roce 2001 prošel celý hrad rozsáhlou rekonstrukcí. V areálu hradu je přístupná věž s rozhlednou, hvězdárna a restaurace s hotelem. Před několika lety bylo opraveno přírodní divadlo a v létě zde pod širým nebem pořádá divadelní představení mostecké divadlo. Na hradě se konají také různé koncerty.

Z historie původního hradu a současné repliky

Původní hrad na Zámeckém vrchu nebo také vrchu Hněvíně stál už ve 12. století. Byl postaven rodem Hrabišiců a díky své nedobytné poloze patřil do sítě královských hradů. Hrad měl strategickou polohu, díky dvěma studnám dostatečné zásoby vody a byl dobře udržován. Významnou roli sehrál během třicetileté války, kdy ho lstí dobyli Švédové. Protože se stal příčinou mnohého utrpení během třicetileté války, byl na žádost obyvatel města v letech 1651 až 1653 zbořen císařem Ferdinandem. V 19. století byla na vrcholu vystavěna rozhledna a restaurace, kterou však po roce vítr strhl. V roce 1896 byl ustaven Spolek přátel Zámecké hory a začátkem tohoto století pak byla podle plánů A. Schwarzera postavena replika hradu s restaurací. Od té doby slouží Hněvín k rodinným procházkám i k pořádání slavností a večírků.

http://www.hradhnevin.cz/

Čtěte více