Za ublížení na zdraví s následkem smrti soud ženě uložil podmínku

Za těžké ublížení na zdraví s následkem smrti uložil ústecký krajský soud Vendule Firstlové z Loun podmíněný trest tři roky s odkladem na pět let. Pětadvacetiletá žena vloni v březnu bodla svého druha nožem do břicha. Padesátiletý muž na následky zranění zemřel. Rozsudek ještě není pravomocný, státní zástupce si ponechal lhůtu na odvolání. Firstlové hrozil nepodmíněný trest od osmi do 16 let, soudce ale sáhl výrazně pod příslušnou trestní sazbu. "Neměla v úmyslu usmrtit svého druha," řekl v odůvodnění rozsudku soudce Ondřej Peřich. 

Podle obžaloby se žena dopustila těžkého ublížení na zdraví s následkem smrti. Svého přítele bodla v kuchyni, kde krájela potraviny při vaření večeře. K partnerovi stála zády. Poté, co ji plácnul přes zadek, se k němu otočila čelem a zranila ho nožem, který stále držela. "Vím, že byl za zády u stolu, otevíral krabici s vínem. Přistoupil ke mně, myslel to humorně. Plácnul a v tu chvíli se to stalo. Bodla jsem ho do břicha, vím, že to byla pravá strana," řekla před soudem Firstlová. Dodala, že neví, jak přesně se vše událo, protože se celá věc seběhla velmi rychle. Partneři si prý chtěli udělat hezký večer, před konfliktem už vypili asi dvě sklenice vína. "Smál se mi,že jsem nešikovná. Nožů jsem se bála, vždy jsem se pořezala," popsala, co bodnutí předcházelo. 

Podle soudní znalkyně v oboru psychologie Štěpánky Tůmové obviněná jednala ve zlobném afektu, zkratkovitě, svou roli mohlo hrát leknutí. Soudce poukázal na to, že muž svoji partnerku do poslední chvíle kryl, ani jednou se nezmínil o tom, že mu zranění způsobila ona. Soudce z toho vyvodil, že mezi nimi byl silný vztah. "Přestože se pohyboval na hranici života a smrti, považoval za důležité ji ochránit," podotkl Peřich. Nepodmíněný trest by podle něj už vzhledem k čistému trestnímu rejstříku Firstlové nesplnil účel. Obviněná s rozsudkem souhlasila. Soud jí uložil zaplatit jako odškodné 240 tisíc každému ze dvou mužových dětí, 55.000 má zaplatit Všeobecné zdravotní pojišťovně za výlohy na léčbu poškozeného. 
    
Firstlová partnerovi probodla kličku tenkého střeva, což u něj vyvolalo zánět pobřišnice, následnou neprůchodnost střev a šokový stav. Obviněná muži přivolala sanitku až po čtyřech dnech, do té doby ho sama ošetřovala. "On nechtěl. Já jsem se bála, naléhala jsem na něj. On mě ale ujišťoval, že to nic nebude. Říkal, že sama vím, že k lékaři nikdy nechodí," uvedla Firstlová. Popsala, že rána vypadala spíš jako škrábnutí. Stav poškozeného se zhoršoval, proto nakonec Firstlová rychlou záchrannou službu přivolala. Ta muže odvezla do mostecké nemocnice, kde po dvou dnech zemřel. 
    
Z výpovědí sousedů vyplynulo, že se partneři často hádali, muž hodně pil alkohol. "Hádali jsme se, ale vždy jsme se dokázali usmířit a fungovat jako rodina," řekla Firstlová. Příčinou jejich neshod podle ní byla tíživá finanční situace - ona byla v době činu na mateřské, partner nezaměstnaný. 
 
zdroj: ČTK