Vinař hlásí jeden z nejlepších ročníků v životě

Jednu z nejlepších sklizní vína za poslední roky hlásí České vinařství Chrámce, které má vinice především na Mostecku. Podobně kvalitní úrodu mohou mít i ostatní pěstitelé. Pomohlo jim teplé léto, díky kterému má víno velkou cukernatost a i velký objem. "Bude to jeden z nejlepších ročníků v mém životě", řekl ČTK Ivan Váňa z Chrámců.

Sklizeň v Chrámcích začala minulé pondělí a pracuje na ní asi 35 lidí, Váňa by se prý ale nebránil ani dalším pracovníkům, kdyby se přihlásili. Sklízí se na vinicích u Mostu - v Čepirozích a v Rudolicích. Výnosy jsou velké, prý mezi pěti a šesti tunami z hektaru a u některých odrůd i víc.

"Letošní sklizeň bude krásná, velmi kvalitní a přitom i jedna z nejvýnosnějších. Nebojím se říct, že to bude jedna z nejlepších sklizní v mém životě," řekl Váňa. Pěstitelům pomohlo teplé počasí, které většině ostatních zemědělců naopak uškodilo. Zejména výnosy obilovin na některých místech klesly na polovinu. Vínu to ale naopak svědčí. "Pro nás je důležitá doba květu v červnu, no a to byl hezký měsíc, po kterém přišlo teplé léto. Bobule jsou nalité a mají i vysokou cukernatost," chválil si hrozny Váňa.
 
Chrámce se specializují na jakostní vína, hodně dodávají i na izraelský trh s košer produkty. Bílá vína z letošní sklizně najdou spotřebitelé na pultech nejdřív na jaře, na červená si ještě dalších pár měsíců počkají.
 
zdroj: ČTK