V Ústeckém kraji meziročně ubylo 2860 trestných činů

V Ústeckém kraji se loni stalo o 2860 trestných činů méně než v roce 2011. Policisté zaznamenali 27.427 kriminálních činů, v roce 2011 jich bylo 30.287. Ve srovnání s jinými kraji je v Ústeckém více mravnostní kriminality, problémem jsou také drogy. Prioritou severočeské policie letos bude mimo jiné drogová problematika, ale také personální stabilita a zajišťování výnosů z trestné činnosti. Na dnešní bilanční tiskové konferenci to uvedl krajský policejní ředitel Tomáš Landsfeld. 

"Kriminalita v našem kraji za poslední rok výrazně poklesla," řekl Landsfeld s tím, že situace zapadá do lehce pozitivního klesajícího trendu. "V současné době máme méně objasněných skutků, ale díky poklesu trestné činnosti procento objasňovanosti stoupá," dodal. Jediným okresem kraje, kde trestná činnost vloni vzrostla, byl Most. 

V Ústeckém kraji ve srovnání se zbytkem republiky výrazně vzrostla mravnostní kriminalita. "Není důvod k panice. Nárůst není způsoben tím, že bychom tu měli série znásilnění. Stalo se, že mládež dříve pohlavně dospívá a souloží v okamžiku, kdy to zákon zakazuje. To se promítlo i do statistik," vysvětlil Landsfeld. 
    
Vloni v kraji přibylo také drogové kriminality. Nejpostiženějším okresem jsou Teplice. Potírání drogové kriminality proto bude jednou z letošních priorit severočeských policistů. Landsfeld upozornil, že s drogovou kriminalitou se úzce váže také majetková trestná činnost. "Budeme se snažit v tomto roce nastavit policii tak, aby účinnost při odhalování drogové trestné kriminality zasáhla i do majetkové trestné činnosti," sdělil policejní ředitel. Další prioritou bude zajišťování výnosů z trestné činnosti," dodal. 
    
Na třetím místě jmenoval personální stabilizaci policie v kraji. Nyní tu působí 3163 policistů. "To, že v kraji klesá trestná činnost, neznamená, že je tu další prostor pro snižování stavu policistů. Ústecký kraj byl dlouhodobě podhodnocen, v loňském roce se tato situace zastavila díky vytvoření speciální pořádkové jednotky," podotkl. Jednotka vznikla kvůli problémům na Šluknovsku. Nyní ji tvoří 95 policistů, konečný stav by mohl být až 134. 
 
zdroj: ČTK