V Obrnicích začala demolice prvního ze dvou panelových domů

Na sídlišti Nová výstavba v Obrnicích na Mostecku začali dnes dělníci pomocí těžké techniky bourat první ze dvou panelových domů určených k demolici. Budovy zbourá do konce roku, řekl ČTK Luděk Holub z mostecké společnosti Mapeco, která demolici zajišťuje. Za demolice obec zaplatí přibližně pět milionů korun.

"Na místě máme zhruba patnáct pracovníků. Likvidace jednoho domu včetně odvozu sutě by měla trvat deset dní až dva týdny," uvedl Holub. Potom se bourací bagr přemístí zhruba o sto metrů dál, kde stojí další vyklizený panelový dům. "Vše včetně terénních úprav by mělo být hotovo do konce roku," dodal Holub.
 
Obec se pro zbourání prázdných domů rozhodla kvůli jejich špatnému technickému stavu, a také proto, že přitahovaly zloděje, vandaly a bezdomovce. ČTK to řekla starostka Drahomíra Miklošová (ODS).
 
Obrnice podle ní vlastní šest bytových domů, z toho čtyři dlouhodobě nikdo nevyužívá. "Demolici uhradíme z rezervy, kterou máme v rozpočtu. Opravit domy by bylo velmi nákladné, není ani šance na získání dotace," řekla dnes v rozhovoru pro ČTK starostka. Rekonstrukce domů by prý stále přibližně 40 milionů korun, což si obec nemůže dovolit platit ze svého.
 
Obec se podle starostky inspirovala demolicí problémových panelových v nedalekém Bečově. "Je pro nás příkladem, jak s vybydlenými paneláky nakládat. Mají za sebou už třetí demolici na náklady obce," řekla.
 
Na zbývající dva neobydlené domy má obec zpracované plány přeměny. V jednom by měly vzniknout malometrážní byty. "Se žádostí o dotaci jsme bohužel neuspěli, protože projekt počítá s energetickou třídou C a pro získání příspěvku by objekt musel splňovat parametry energetické třídy B. Tím by se ovšem celá stavba výrazně prodražila," řekla Miklošová.
 
Na základech dalšího paneláku má také stát dům s malými byty. Zde obec uvažuje o půjčce od státního fondu rozvoje bydlení. Tu si Obrnice před lety vzaly ve výši deseti milionů korun. "Peníze jsme poskytli společenství vlastníků na zateplení domů. Postupně nám je splácejí. Až bude uhrazena, můžeme přemýšlet o další půjčce," uvedla starostka.
 
V obci je podle ní bytů nadbytek, volné jednotky jsou jak ve zbývajících dvou obecních domech, tak v objektech největšího vlastníka bytů v Obrnicích, společnosti Quick. Podle starostky před časem prodala 24 bytů firmám z Prahy. V obci se obávají přílivu nepřizpůsobivých občanů.
 
"S místními Romy nemáme problémy, snažíme se je zapojit do života. Horší to je s rodinami, které se přemísťují z místa na místo," uvedla Miklošová. Starostka loni ve Štrasburku převzala ocenění za inovativní obecní či městské projekty podporující romskou integraci, zaměřené proti diskriminaci Romů či zvyšující povědomí o romské kultuře i právech.
 
Miklošová suverénně vyhrála nedávné volby. Její ODS získala 53 procent hlasů a v zastupitelstvu obsadila devět z patnácti křesel. Starostka poskočila z třetího místa kandidátky na první. Proto přehodnotila své původní rozhodnutí z pozice starostky odejít. "Postoj voličů mě přesvědčil, abych ještě zůstala. Mám několik rozpracovaných projektů, které je potřeba dokončit," uvedla. Starostkou Obrnic na další čtyřleté období by měla být zvolena na dnešním ustavujícím zasedání zastupitelstva.
 
zdroj: ČTK