V Mostě dnes začal pátý ročník sochařského sympozia

V Mostě dnes nedaleko přesunutého kostela Nanebevzetí Panny Marie začalo páté sochařské sympozium. Díla z pískovce na téma Krajina duše budou hotová příští sobotu, nejlepší vyberou návštěvníci festivalu Folkový Most. ČTK o tom informovala mluvčí města Alena Sedláčková.

Pětice sochařů od dnešního dopoledne pracuje v okolí kostela na pěti pískovcových sochách. Tři z nich, Karel Gyurjan, Pavel Špelda a Josef Zedník, se účastnili už předchozího ročníku. Jitka Křivancová v Mostě tvořila v roce 2007, poprvé je účastníkem sympozia Milan Bezaniuk.
 
Tématem letošního sympozia je Krajina duše. "Prožíval jsem nedávno těžké období a myslím, že každý v těžkých chvílích prosí vnitřně o pomoc. Z dlaní jsou vidět motýlí křídla, symbolizují, jakou cestou v těžkých chvílích půjdeme, otevřeme dlaně a vypustíme vnitřní krásu, nebo je necháme zavřené a vše vzdáme," popsal sochař Bezaniuk svůj návrh s názvem Vnitřní modlitba.
 
Špelda se pro letošní dílo Ctností k blaženosti inspiroval antickým myslitelem Aristotelem. "Jakmile jsem si poprvé přečetl letošní téma Krajina duše, krajina těla, okamžitě se mi vybavil Aristoteles, který na rozdíl od svých předchůdců a učitelů rozdělil a definoval lidskou duši na složku rozumovou, živočišnou a rostlinnou. Zaujalo mě jeho učení o blaženosti, kterou staví na první místo v charakteru člověka. Blaženost není vrtkavá jako pocit štěstí. Štěstí je krátkodobý pocit. Blaženost je dlouhodobý stav. Cestou k blaženosti je ctnost, která je získaná učením, zkušeností a návykem," vysvětlil umělec.
 
Díla, který vzniknou do soboty 27. července, ozdobí různá místa ve městě. Nejhezčí vyberou svými anketními hlasy návštěvníci festivalu Folkový Most. Tam příští sobotu vystoupí například Pavel Dobeš či kapela Fleret.
 
zdroj: ČTK