Unesená Michala se vrátila domů

Čtyřtýdenní Michala, unesená minulou středu z Trmic u Ústí nad Labem, se v sobotu krátce před půlnocí vrátila z Německa domů.

Z německého města Koblenc se podle ředitele Úřadu pro mezinárodně právní ochranu dětí v Brně Zdeňka Kapitána vydala matka s dítětem a dalšími členy rodiny před polednem, cesta jim tak trvala zhruba 12 hodin. Kojence vítal doma barevný nápis Vítej Miško, srdíčka a balonky. Matka s dítětem po příjezdu okamžitě zašla domů, o chvíli později babička na pár vteřin dítě ukázala čekajícím novinářům.

Matka odjela do Německa v pátek večer v doprovodu několika příbuzných. "Po včerejším (pátečním) ztotožnění vzorku DNA matky, otce a malé Michalky byly vypracovány ostatní dokumenty a poslány kolegům do Německa. A na základě této shody už nic nebránilo, aby byla Michalka vydána rodičům," řekl ČTK v sobotu ředitel ústecké policie Vladimír Danyluk.
 
Pro kojence jeli dvěma škodovkami. Nechtěli však doprovod novinářů. V Drážďanech si vyzvedli na policejní stanici pas pro dceru a poté pokračovali dál směrem na západ, řekli České televizi příbuzní unesené holčičky, kteří zůstali v Česku. ČT také uvedla, že matka si dítě převzala na policejním prezidiu v Koblenci.
 
V Trmicích na příjezd dítěte čekalo hodiny několik televizních štábů a zhruba 15 dalších novinářů. Dům v Gogolově ulici byl i v obležení známých a příbuzných dítěte.
 
Pachatelé unesli holčičku před týdnem ve středu přímo z kočárku, v němž ji matka vezla, a odjeli s ní do Německa. Po cestě je zachytilo několik policejních kamer, na některých mělo auto českou kradenou značku, na jiných už původní německou. Právě díky tomu přišli němečtí policisté na stopu autopůjčovně, které auto patřilo.
 
Policie našla unesené dítě v porýnském městečku Neuwied nedaleko Koblence. Německá policie v této souvislosti zadržela tři Němky a jednoho Němce. Dva lidé skončili ve vazbě. Unesené nemluvně nechtěli Němci vydat dříve, než zkouška DNA jednoznačně potvrdila jeho totožnost a to, že je opravdu příbuzné s matkou.
 
zdroj: ČTK