Šprtec: mistrovství republiky v režii BHC Most

V tradičním zimním termínu, ale na netradičním místě se sešli nejlepší čeští billiard-hockeyisté při třicátém pátém mistrovství republiky. Účastníky a účastnice vrcholné soutěže totiž nehostila žádná z bašt této disciplíny, ale město Hora Svaté Kateřiny, kam se tímto šprtec vrátil po dlouhých devíti letech. 

Soutěžní i nesoutěžní zázemí nalezli stolní hokejisté v místní základní škole a přeturnajem šampionátu byl Pohár ZŠ Hora Svaté Kateřiny. Při něm si zahrálo třicet čtyři žáků kateřinské školy, kteří si tak připsali premiérové body do Českého poháru 2015. A lépe se dařilo dívkám, z prvního stupně byla nejlepší Pavlína Čondlová, na druhém pak Natálie Klajdáčová.
 
Poté již přišli na řadu ti nejlepší, kteří v Českém poháru 2014 vybojovali postupové pozice. A Mostecko mělo zastoupení ve všech kategoriích. Medaile se od hráčů z regionu nejvíce očekávaly v juniorské kategorii. Čerstvý vítěz Českého poháru Ondřej Müller (BHC AB STAIN Most) se sice musel spokojit „jen“ se stříbrem, k titulu se ale prostřílel Matěj Šanoba (SHL StarColor Litvínov). Jeho oddílový spoluhráč Tomáš Sýkora bral bronz a BHC Most tedy kompletní medailové pozice. V žákovských kategoriích byla situace otevřenější. Starší žák Vojtěch Jandečka (BHC AB STAIN Most „B“) vstupoval do turnaje se dvěma mistrovskými tituly v kategorii mladší žáci z let 2012 a 2013, ale také jako hráč, kterému v poslední době trochu chyběla zápasová zátěž. Ve vyrovnaných soubojích nakonec Jandečka těsně zvítězil a připsal si třetí titul v řadě, následován dvojicí pečeckých Cvrčkem a Cmárem. V kategorii mladších žáků i přes úvodní zaváhání získal titul kohoutovický Patrik Tirpák. Další medaile už zůstaly v regionu. Historický úspěch v podobě stříbra Jana Chládka zaznamenal mezibořský oddíl, bronz patří Miroslavu Suchomelovi (BHC AB STAIN Most „B“).
 
Poprvé od roku 2010 mělo Mostecko zastoupení na MČR také v kategorii žen. Daniela Uherová při své premiéře mezi nejlepšími nepodala špatný výkon, ve vyrovnaném turnaji to ale na ostřílené soupeřky přeci jen nestačilo. Mistryní se po jednoleté odmlce stala Petra Zajíčková ze Žďáru nad Sázavou. 
 
Medailové zisky v mládežnických kategoriích jsou v podání hráčů z Mostecka poměrně pravidelné, v prestižní kategorii mužů bylo ovšem dosud jejich nejlepším výsledkem loňské čtvrté místo Tomáše Fleišmana. A právě Fleišman ukončil čekání na mužskou medaili a učinil tak opravdu razantně. S bilancí šesti výher a jedné remízy přidal do své bohaté sbírky již pátý domácí titul. V roce 2004, kdy byla ustanovena kategorie mladších žáků, poprvé triumfoval právě mezi nejmenšími. V letech 2006 a 2007 byl mistrem coby starší žák, o tři roky později pak triumfoval mezi juniory a nyní jako první hráč historie zkompletoval tituly všech věkových kategorií. Zároveň tak potvrdil zisk Leader Trophy pro nejlepšího hráče 1.ligy družstev 2014. Druhé místo z MČR putuje do Ostravy zásluhou Milana Tichavského a třetí do Modřic díky Miroslavu Škorpíkovi.
 
Jestliže hráči a hráčky z Mostecka letos na Hoře Svaté Kateřiny využili výhody v podstatě domácího prostředí, v sezóně příští naopak budou muset k mistrovským soubojům cestovat až na druhý konec republiky. Pořadatelství 36.mistrovství ČR bylo přiděleno ostravským Šprtmejkrům. 
 
BILLIARD-HOCKEY ŠPRTEC – výsledky 35.mistrovství ČR
 
MUŽI: 1. Tomáš Fleišman (BHC AB STAIN Most), 2. Milan Tichavský (Šprtmejkři Ostrava), 3. Miroslav Škorpík (BHC Dragons Modřice), …, 25. Dalibor Frýba, …, 27. Zdeněk Bednář (oba BHC AB STAIN Most), …, 31. Ondřej Frýba (SHL StarColor Litvínov)
ŽENY: 1. Petra Zajíčková (BHL Žďár nad Sázavou), 2. Veronika Grabinská (Šprtmejkři Ostrava), 3. Marcela Kabrdová (BHL Žďár nad Sázavou), …, 8. Daniela Uherová (BHC AB STAIN Most „B“)
JUNIOŘI: 1. Matěj Šanoba (SHL StarColor Litvínov), 2. Ondřej Müller (BHC AB STAIN Most), 3. Tomáš Sýkora (SHL StarColor Litvínov), …, 5. Adam Písařík (Gymnázium Most)
ST.ŽÁCI: 1. Vojtěch Jandečka (BHC AB STAIN Most „B“), 2. Michal Cvrček, 3. Miroslav Cmár (oba Manver Pečky)
ML.ŽÁCI: 1. Patrik Tirpák (Fluke Kohoutovice), 2. Jan Chládek (KSH StarColor Meziboří), 3. Miroslav Suchomel (BHC AB STAIN Most „B“), …, 6. Jan Parák (KSH StarColor Meziboří)