Pár sokolů vyseděl mláďata na komíně chemičky u Litvínova

Čtyři mláďata vyseděl pár sokolů v budce na komínu teplárny chemického areálu u Litvínova na Mostecku. Ornitologové dali mláďatům na každou nohu kroužek s kódem, sdělila dnes ČTK Jitka Němečková ze společnosti Unipetrol. Chráněný dravec na severu Čech hnízdí už několik let v Národním parku České Švýcarsko.

Sokol stěhovavý patří mezi kriticky ohrožené druhy. Ornitolog Michal Porteš uvedl, že vyvedení čtyř mláďat, z čehož dvě jsou samičky a dva samečkové, je maximum ve volné přírodě. Sokoly je možné obvykle sledovat jen na velkou vzdálenost, odchyt dospělých jedinců je velmi obtížný. Kroužky nesoucí dva znaky usnadňují ornitologům odečtení kódu na dálku. Umožňují zjistit identitu jedince, jeho stáří, věrnost místu narození a partnerovi a další informace.
 
Poprvé se sokol objevil v areálu chemičky v roce 2011. "Od té doby se nám díky speciálním budkám, které jsme instalovali, podařilo odchovat již jedenáct mláďat," uvedl Pavel Sláma, ředitel úseku pro zdraví, bezpečnost a životní prostředí společnosti Unipetrol. "I letos mohou naši zaměstnanci a veřejnost na naší facebookové stránce hlasovat, jaká jména mláďata dostanou," doplnil.
 
V nejbližších dnech bude možné kolem teplárenského komína pozorovat, jak mláďata trénují, protahují si křídla a učí se krmit. Nejméně do léta by rodinka měla podle ornitologa zůstat pohromadě, pak se mláďata osamostatní.
 
Sokolí populace v České republice dosahuje podle ornitologů z ALKA Wildlife zhruba 70 párů. Sokoli přirozeně hnízdí hlavně ve skalách. V Národním parku České Švýcarsko letos přerušili jejich hnízdění zřejmě neukáznění horolezci. Opuštěná vejce se stala kořistí predátorů, správci našli na hnízdě jen prázdné skořápky.
 
Průmyslové komplexy s výškovými budovami a komíny jsou vhodnou náhradou, kde mají dravci klid od lidí i potřebný rozhled a dostatek potravy, například holubů. Budky pro sokoli už zřídili na chladicí věži elektrárny Tušimice na Chomutovsku či na komínu cementárny v Čížkovicích na Litoměřicku.
 
zdroj: ČTK