Obrnice se brání spekulantům, chtějí byty dlužníků

Obrnice na Mostecku se pokusí v dražbách získat byty dlužníků, kteří čelí exekucím. Obec se tak snaží zabránit tomu, aby se nemovitosti dostaly do rukou spekulantům, kteří by do nich nastěhovali sociálně slabé a nepřizpůsobivé. ČTK o tom dnes informovala starostka Drahomíra Miklošová (ODS). V obci žije 2500 obyvatel, z toho asi 40 procent tvoří Romové. A právě za jejich integraci loni Obrnice získaly cenu od Rady Evropy. 

Obec se podle Miklošové zúčastní klasických i elektronických dražeb, za jeden byt chce radnice zaplatit maximálně 100.000 korun. Byty dlužníků jsou nabízeny levně, zatím poslední jen za 54.000 korun. "Lákají proto spekulanty, kteří vykupují byty od nemajetných rodin v lukrativních lokalitách a vzápětí je se ziskem prodávají. Původní nájemníky pak stěhují do lacině pořízených bytů v Obrnicích. Tomu chceme zabránit. Přicházející rodiny jsou totiž velmi často problémové, jejich členové opakovaně porušují vyhlášky i zákony," vysvětlila Miklošová. 
    
Obrnice mají 2500 obyvatel, 40 procent z nich jsou Romové. Napětí mezi starousedlíky a Romy je podle Miklošové patrné především na sídlišti Nová výstavba. "Nákupem bytů se snažíme sestěhovávání dalších problémových osob co nejvíce omezit. Osmým rokem intenzivně pracujeme na nápravě zdeformovaných vztahů mezi Čechy a Romy i negativního image obce jako ghetta nevhodného pro život," doplnila Miklošová. 
    
Zastupitelé už před časem rozhodli, že obec nebude privatizovat svůj bytový fond, naopak se bude snažit získávat byty do svého majetku. Postupuje tak například i v případech, kdy se místní obyvatelé chtějí odstěhovat a své nemovitosti prodávají. 
    
Obci s ročním rozpočtem kolem 40 milionů korun se v posledních letech podařilo získat z různých dotačních titulů 132 milionů korun. Opravila základní a mateřskou školu, vybudovala kulturní a společenské centrum, nové náměstí, dětská hřiště, chodníky, veřejné osvětlení. Především ale zapojila místní Romy do veřejně prospěšných prací a veřejné služby. 
 
zdroj: ČTK