Občané Litvínova možná půjdou k referendu o limitech a hazardu

Obyvatelé Litvínova možná dostanou příležitost vyjádřit se v referendu ke dvěma důležitým otázkám. Městská rada doporučila zastupitelům schválit plebiscit k problematice prolomení limitů těžby hnědého uhlí a zákazu hazardu ve městě. ČTK to dnes sdělila mluvčí města Margita Kučerová. 

Referendum podle ní inicioval starosta Milan Šťovíček (STAN). "Jsou to dvě zásadní otázky, které se dotýkají života každého z nás, léta se o nich diskutuje a ovlivní budoucnost našeho města," řekl starosta. 
    
Referendum má obsahovat dvě otázky: Má město Litvínov využít všech zákonných prostředků, aby zabránilo prolomení územních ekologických limitů těžby hnědého uhlí? a Souhlasíte s úplným zákazem výherních hracích přístrojů, interaktivních videoloterijních terminálů a jiných podobných her na území města Litvínova? 
    
Radní návrh podpořili a doporučili zastupitelstvu uskutečnit místní referendum v termínu konání komunálních voleb 10. a 11. října. Návrh musejí ještě schválit zastupitelé, kteří se sejdou 11. září. "Výsledky případného referenda budou také rozhodujícím vodítkem pro nově ustavené zastupitelstvo města," dodal Šťovíček. 
    
Litvínovští zastupitelé přitom už v roce 2011 schválili vyhlášku o zákazu heren ve městě. Těch je tam nyní zhruba 30 a mají fungovat do ukončení správního řízení s jejich provozovateli ministerstvem financí. 
 
zdroj: ČTK