Nová výjezdová základna záchranářů ZZS v Klínech na Mostecku

V objektu Lesů ČR v Klínech na Mostecku, úplně na hranicích s Německem, zřídila Zdravotnická záchranná služba Ústeckého kraje, p. o. prostory pro zázemí zcela nové výjezdové základny záchranářů a vozu rychlé zdravotnické pomoci. Otevřena byla 1. prosince, nyní je ve zkušebním provozu. 

V budově v Klínech čp. 41 mají krajští záchranáři pronajaty nebytové prostory a garážové stání o celkové výměře 122 m2.  Předpokládá se, že roční náklady na rok 2014 na provoz celé základy včetně personálního vybavení přijdou ZZS na necelé tři miliony korun, a to včetně nájmu placeného LČR. Ten měsíčně představuje něco málo přes 4 200 Kč. Jak řekli při zprovoznění základny ředitel ZZS ÚK Ilja Deyl nebo 1. náměstek hejtmana Stanislav Rybák, do sítě základen a výjezdových stanovišť ZZS v našem kraji přibylo dvacáté místo a brzy po Novém roce přijde na řadu základna 21. – v Úštěku na Litoměřicku. 
 
V Klínech, odkud měli záchranáři 10. prosince dopoledne tři výjezdy, bude jedna výjezdová posádka se záchranářem na dvanáctihodinové denní směně a stabilně jedno vozidlo. Jde o nejmodernější Volkswagen Transporter s motorem o výkonu 132 kW a už s novým žluto-zeleným značením. Je to jedno z osmi nejnovějších aut, která ZZS pořídila před pár měsíci. Lékař sem bude v případě potřeby dojíždět ze stanoviště rychlé lékařské pomoci v Litvínově. V každém případě se zřízením základny v Klínech sníží v souladu se zákonem čas potřebný k dojezdu k pacientovi. Záchranáři budou prostě v rozlehlé oblasti  na náhorní plošině Krušných hor kolem Klínů dříve, než v době, kdy sem zajížděly vozy záchranky z Litvínova. Především v zimním období to bude služba neocenitelná, však také ji odborníci ze ZZS ÚK spolu se zřizovatelem připravili v souladu s plánem plošného pokrytí území kraje vozidly rychlé zdravotnické a rychlé lékařské pomoci.  
 
Zdroj: Tiskové oddělení Ústeckého kraje