Napouštění jezera u Mostu se zastavilo

Napouštění jezera u Mostu se zastavilo, hotové bude až za rok. Palivový kombinát, který bývalý důl Ležáky rekultivuje, musí ještě zpevnit břehy. ČTK to řekla Jana Kružíková z Palivového kombinátu. Jezero u Mostu má být po napuštění největší vodní plochou v Česku, další podobné společnost vloni napustila i u Ústí nad Labem.

"Udělali jsme další projekt. Jeho výsledky ukázaly, že ještě před dokončením napouštění se musí zpevnit břehy dalším nasypáním hlíny. Nemůžeme ji sypat do vody," vysvětlila Kružíková.

Původně mělo být jezero v místě zbouraného starého Mostu napuštěné už na nadcházející letní sezonu. Kvůli zpevňování břehů se ale jeho oficiální otevření posouvá o rok. Město Most upravuje okolí vznikající vodní plochy, už k němu od města vede naučná stezka s tématem rekultivace dolu. Úpravy okolí by měly stát asi 260 milionů korun. Peníze půjdou z 15 miliard korun, které dává stát na likvidaci starých ekologických škod. Pozemky by postupně mělo převzít město.
 
S oblastí se počítá hlavně na rekreační účely, ale své místo bude mít i obytná zástavba. První menší stavby by podle náměstkyně mosteckého primátora Hany Jeníčkové (Severočeši.cz) mohly vyrůst zhruba za deset let.
 
Zastupitelstvo schválilo zatopení bývalého dolu v roce 1995. Jezero Most s rozlohou 311 hektarů pojme 70 milionů krychlových metrů vody, hluboké bude až 70 metrů. Plány na rekultivaci hnědouhelných lomů, které se mají po vyčerpání zásob uhlí zatopit, počítají v Ústeckém kraji po roce 2035 se šesti novými velkými jezery o rozloze zhruba 3859 hektarů. Vloni Palivový kombinát dokončil napouštění prvního lomu Milada u Chabařovic na Ústecku. Koupat se tam ještě letos nesmí.
 
zdroj: ČTK