Nacionalisté prošli Chanovem

Převážně romským sídlištěm Chanov na okraji Mostu v sobotu prošli příznivci nacionalistické Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS). Akce začala se zpožděním a účastníků se sešlo mnohem méně, než se čekalo, zhruba 70.

Mezi zpola vybydlenými paneláky uspořádali mítink a při cestě tam i zpět se dostali do slovních potyček se zhruba 200 odpůrci a místními Romy, vše se ale obešlo bez fyzických střetů. Před rokem při podobném pochodu Krupce musela policie zasáhnout.

Původně organizátoři mluvili o 100 až 200 účastnících, odpůrci odhadovali, že by extremistů mohlo být ještě o stovku víc. Za těmito počty ale shromáždění nacionalistů zaostalo, navíc celkem slušně spolupracovali s policií. "Když budete mít potřebu někoho zatýkat, udělejte to, prosím, až po skončení akce," žádal policisty severočeský lídr DSSS Petr Kotáb.

Bezproblémový byl i mítink - proslovy zesměšňovaly menšiny a vyřizovaly si účty s médii, policií i s politiky. Kromě toho si účastníci poslechli i spřízněného písničkáře s kytarou. Organizátoři svůj pochod za neúspěch nepovažují. "Chtěli jsme především upozornit na problémy, které tu jsou, a to se podařilo," řekl novinářům Kotáb.

Jediný náznak konfliktu přišel v momentě, kdy nacionalisté procházeli okolo shromáždění svých odpůrců, vesměs místních Romů. Těch byla výrazná přesila, okolo 200, a obě skupiny na sebe navzájem pokřikovaly. Část Romů navlékla reflexní vesty a "své" se snažila uhlídat od šarvátek, což se podařilo. Policistů bylo na sídlišti jen několik desítek, dalších odhadem 100 až 200 jich zůstalo v záloze těsně za okrajem sídliště.

Akce zpočátku připomínala pochod téže politické strany z loňského dubna. Byl povolený, ale trasu zablokovala mše, kterou pro místní sloužili dva duchovní. Když dav neustoupil, rozehnali ho policejní koně, dělbuchy a pendreky. Po celou dobu pochodu se obě skupiny provokovaly a Romové hrozili, že budou házet z oken kameny. Zůstalo ale jen u náznaků šarvátek. Záminkou pro pochod byl tehdy případ, kdy dva místní Romové brutálně zbili dvanáctiletého chlapce, nyní k tomu posloužilo napadení policisty na chanovském sídlišti.

Zatímco po pochodu Krupkou se cítili jako vítězové nacionalisté a Romové spílali policii, v Chanově místní odchod demonstrantů začali slavit jako svůj velký úspěch. Na druhém konci sídliště už od dopoledne vyhrávala z jednoho balkonu nahlas puštěná hudba, hlavně balkánská dechovka a skupina Gipsy.cz. Jakmile emoce opadly, uspořádaly si u balkonu desítky místních improvizovanou tancovačku.

Romy podporovaly i skupinky odpůrců krajní pravice a několik duchovních z různých církví. Jeden z duchovních se přišel uprostřed mítinku DSSS zeptat, zda by nemohli svou produkci ztišit, aby mohl kázat. "Chceme jen ukázat místním, kteří jsou z toho dost vyděšení, že všichni gadžové nejsou stejní," řekl ČTK Miroslav Brož z iniciativy Nenávist není řešení.

zdroj: ČTK