Mostecký autodrom podporuje projekt Bezpečně do škol

Batůžky s výbavou do školy a reflexními prvky rozdali v pondělí při příležitosti zahájení školní docházky dětem ze tří prvních tříd základní školy Za Chlumem v Bílině výkonný ředitel společnosti AUTODROM MOST Ivo Diviš společně s hejtmanem Ústeckého kraje Oldřichem Bubeníčkem. Popřáli jim zároveň mnoho studijních úspěchů při získávání vědomostí a znalostí, jež by je měly později nasměrovat k výběru vhodného povolání.

Ústecký kraj se už několik let zapojuje do projektu Bezpečně do škol, zároveň spolupracuje s mosteckým autodromem a zaštiťuje jeho aktivity. „Podpora dětí a mladých lidí je v souladu s našimi činnostmi zaměřenými na bezpečnost silničního provozu a zejména na preventivní akce právě pro chlapce a děvčata předškolního i školního věku a mladé začínající řidiče. Do batůžku jsme přispěli didaktickými pomůckami pro názornou výuku správného chování chodců a cyklistů v běžném provozu formou hry a také reklamními reflexními předměty,“ upřesnil Diviš.

Připomněl, že autodrom nabízí teoretickou a praktickou výuku základů bezpečnosti silničního provozu zábavnou formou dětem z prvního stupně základních a také mateřských škol. Školním výpravám se věnuje profesionální instruktor autodromu. Nejprve v učebně ve třiceti až šedesátiminutovém bloku podle věku dětí vysvětlí principy bezpečnosti silničního provozu. Praktická část pak pokračuje na dopravním hřišti vybaveném značkami a semafory. „Vše ale samozřejmě formou hry a s pomocí omalovánek, razítek a dalších zábavních pomůcek, aby děti zaujal a udržel jejich pozornost,“ vysvětlil Diviš.

Hřiště je po celý rok volně přístupné veřejnosti, kola, koloběžky či odrážedla i přilby si děti mnohou zdarma zapůjčit. Součástí areálu jsou i certifikované prolézačky se skluzavkou a minifotbalové hřiště s brankami.

Každý rok o prázdninách autodrom organizuje také příměstské dětské tábor pro chlapce a dívky od šesti do 15 let se základnou právě na dopravním hřišti. „Snažíme se nabídnout opravdu zajímavý a pestrý program, aby se děti zabavily a měly co nejvíce pohybu. I v tomto případě se zaměřujeme při volbě aktivit také na bezpečnost cyklistů a chodců. Učíme děti, jak se správně chovat při pohybu v rušných ulicích měst,“ doplnil ředitel.

Autodrom podle něj sleduje také skupinu mladých začínajících řidičů. Organizuje pro ně soutěže, při nichž si mohou vyzkoušet své znalosti a dovednosti v uzavřeném areálu pod dohledem zkušených instruktorů. Eliminuje se tak maximálně možnost, že by mohli ohrozit sebe či další účastníky silničního provozu. „Apelujeme i na legislativce. Snažíme se prosadit řidičské oprávnění na zkoušku.

Je to reakce na současný stav, kdy obrovské množství nehod, často s fatálními následky, mají na svědomí mladí absolventi autoškol. Sedají za volant rovnou od počítačových her. Neuvědomují si, že realita na silnicích je něco zcela jiného. Chceme je proto vychovávat k odpovědnosti a ohleduplnosti, dodal Ivo Diviš.

http://www.autodrom-most.cz