Mostecká nemocnice prošla opravami za 150 milionů

Krajská zdravotní opravila za 150 milionů korun tři hlavní pavilony nemocnice v Mostě. Budovy mají nová okna, střechu a fasádu. Za 40 let existence pavilonů šlo o první velkou rekonstrukci, řekl dnes ČTK předseda představenstva společnosti, která sdružuje pět krajských nemocnic v ústeckém kraji, Jiří Novák (KSČM).   

Opravy pavilonů byly kvůli špatnému stavu nezbytné. Opravy trvaly rok a stavbaři pracovali za plného provozu. "Bylo to kompletní zateplení, výměna oken, kterých bylo 3606, byly kompletně zrekonstruovány střechy. Ve vnitřních prostorách byly nově dodané vybrané výtahy, zrekonstruováno bylo i vybrané sociální zařízení," řekl ČTK Novák. Krajská zdravotní má podle něj připravenou projektovou dokumentaci na ostatní sociální zařízení. "Je připravené výběrové řízení, takže v prvním čtvrtletí příštího roku by měla být hotová všechna," doplnil Novák. 
    
Náklady na opravy dosáhly 150 milionů korun, většinu pokryla dotace z Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad. Původně přitom Krajská zdravotní měla připravený projekt na zateplení a nová okna a počítala s dotací z operačního programu Životní prostředí. Nakonec ale podle mluvčího Jiřího Vondry projekt kompletně přepracovala. "Nový projekt tak navíc za podstatně nižší cenu dosáhl významně většího rozsahu obnovy mostecké nemocnice," doplnil Vondra.
    
S dalšími opravami počítá Krajská zdravotní i v dalších letech. Rekonstrukcí prochází porodnice, následovat by mělo oddělení šestinedělí. "Tam ta částka nebude veliká, asi do čtyř milionů korun," doplnil Novák. Do dvou let chce společnost vybudovat u nemocnice i parkovací plochu zhruba pro 120 aut. 
    
Krajská zdravotní obměňuje i lůžka, nejen v Mostě, ale i v nemocnicích v Ústí nad Labem, Děčíně, Teplicích a v Chomutově. "Na představenstvu jsme probírali výběrové řízení na lůžka za 69 milionů korun, což ale zdaleka pro Krajskou zdravotní nestačí. Obměňujeme už druhý rok, a ještě nějakou dobu to bude trvat," dodal Novák. 

zdroj: ČTK