Mostečané vykupují vejce, v obchodech již nejsou!

Změna legislativy v zemích EU způsobila na Mostecku vajíčkové šílenství. Plata levnějších vajec jdou na dračku. Například v pátek odpoledne v mosteckém Penny marketu neměli ani jedno vejce. Chladící box byl prázdný, stejně jako v neděli v podvečer v obchodním domě Tesco.

Víkendem ale skupování vajec neskončilo. Lidé mají nejvíce zájem o plata po třiceti vajíčkách. Do Penny marketu v Mostě včera ráno pro balení vajec přišly desítky lidí. Nalákala je obchodní akce, třicet kusů vajíček za 59,90 korun. Hodinu po otevření již ale akční balení k dostání nebylo. Na dveřích přitom stále zákazníky lákala velká cedule na čerstvá vejce v akci.

„Bohužel přišla jen jedna paleta, ani já sama jsem si balení neschovala,“ řekla prodavačka. Lidé, na které se ani v ranních hodinách nedostalo, byli naštvaní, stejně tak jako některé prodavačky. „Vajíčka budou, až vám je sneseme,“ odpověděla na dotaz redaktorky Mosteckého deníku prodavačka supermarketu v centru města.

Nedostatek vajec způsobila změna zákona. Od ledna je v zemích EU zakázán chov slepic v klasických neobohacených klecích. Chovatelé tak museli investovat do klecí nových, a tím se mnohým snížila produkce. Na tu mohly mít vliv i tuhé mrazy posledních týdnů.

Proč nejsou?

Obchodníci, kteří prodávají vejce, jsou tak vzhledem k novému zákazu od ledna nuceni odebírat vejce pocházející pouze z obohacených klecových chovů, kde slepice mají lepší podmínky pro život. Je jich méně a jsou dražší.

„I my se potýkáme s menší zásobou vajec z důvodu rozhodnutí o zákazu dovozu vajec z chovů Evropské unie, které nesplňují nové podmínky. Ne všichni naši zahraniční dodavatelé totiž tyto podmínky splnili, takže jsme je museli doplnit českými. Český trh na změnu nebyl dostatečně připraven,“ uvedla tisková mluvčí společnosti Ahold Judita Urbánková.

www.mostecky.denik.cz