Most vede dluhy 119 nájemníků z Chanova jako nedobytné pohledávky

Most nebude vymáhat dluhy od části nájemníků z tamního sídliště Chanov. Podle radnice jde většinou o nedobytné pohledávky v hodnotě 29,3 milionu Kč od 119 dlužníků, jejichž další vymáhání by bylo nejen bezvýsledné, ale i nehospodárné. Vedení města ale v tiskové zprávě zdůraznilo, že upuštění od vymáhání není odpuštěním dluhu.

Podle náměstkyně primátora Hana Jeníčková magistrátní úředníci učinili už veškeré kroky k tomu, aby dluhy vymohli. Dlužníci jsou prý lidé, kteří už v Chanově nebydlí a nepodařilo se zjistit jejich současné místo pobytu, někteří z nich nežijí v České republice. U jiných jejich majetkové poměry neumožňují dluhy vymoci, protože není lidově řečeno "kde brát" - nemají účty, zaměstnání ani movité věci, které by bylo možno zabavit, nebo je jejich důchod napaden dalšími exekucemi anebo je tak nízký, že z něho nelze pohledávku vůči městu uspokojit.
 
Česká televize v neděli uvedla, že Most chce dluhy chanovským nájemníkům odpustit. Podle vedení města to ale není přesné. "K upuštění od vymáhání u dlužného nájemného z bytu se přistupuje pouze v případech, kdy byl nájemní poměr již dávno ukončen, dlužník se v Mostě nezdržuje a jeho pobyt není znám," stojí v prohlášení.
 
Mostecký magistrát postup zvolil ve dvou vlnách u 119 lidí z Chanova, kteří městu dluží celkem 29,3 milionu. Dluhy jsou z let 1992 až 2011 a jsou v rozmezí od 105.000 do 849.000 korun. Upuštění od vymáhání je podle vedení města pouze ekonomickou kategorií, která umožní převést pohledávku na jiný účet. Pohledávka tím nezaniká, je stále vedena v evidenci.
 
"Znamená to tedy, že úředník může, obrazně řečeno, založit spis do zásuvky, odkud je ho možné - v případě změny poměrů dlužníka - vyndat a proces vymáhání obnovit. Dlužník tedy zůstává dlužníkem a tak je na něho stále pohlíženo," dodala Jeníčková.
 
Ke konci března evidovala mostecká radnice pohledávky za 155,5 milionu korun. Většinou ji lidé dlužili za nájemné, pokuty a místní poplatky. Nejvyšší dluhy přitom dlouhodobě eviduje právě na sídlišti Chanov. Město i tam ale dluhy vymáhá a využívá i služeb exekutorů. Radnice v minulosti přistoupila dokonce i k méně tradičnímu vymáhání dluhů. Lidem, kteří neplatí pokuty za dopravní přestupky, zabavovala auta.
 
zdroj: ČTK