Litvínovská opozice neuspěla s návrhem na zrušení zákazu hazardu

Část litvínovských zastupitelů chtěla zrušit úplný zákaz hazardu ve městě. Zastupitelstvu navrhla dvě obecně závazné vyhlášky, které vymezovaly místa a čas, kde by bylo možné videoterminály nebo kasina provozovat. Pro vyhlášky ale hlasovalo ve 23členném zastupitelstvu jen pět zastupitelů, návrh tak neprošel. 

Autory vyhlášek jsou opoziční zastupitelé Květuše Hellmichová (SNK) a Martin Klika (ČSSD), který je zároveň krajským radním pro sociální věci. Podle Kliky byl důvod, proč zpracoval novou vyhlášku, čistě ekonomický. 
    
"V rozpočtu města bude příští rok chybět 16 až 18 milionů korun, které by byly určené na sport, na sociální věci a na kulturu, to je jediný důvod," řekl ČTK Klika. Autoři chtěli původně vyhlášku stáhnout z programu, zastupitelé to ale zamítli. Opoziční ODS při projednávání bodu odešla z jednacího sálu. 
    
Vyhlášky předpokládaly i provoz videoterminálů na sídlišti Janov, které je označováno za sociálně vyloučenou lokalitu. Městská policie herny pravidelně kontroluje a mezi hráči často objeví i příjemce sociálních dávek. Právě negativní dopad hazardu je podle vedení radnice důvod úplného zákazu. "Je to výrazný výpadek z rozpočtu města, ale na druhou stranu si uvědomujeme, že provozování těchto heren přináší tolik problémů, které město potom musí, i když jiným způsobem, uhradit," řekl ČTK starosta Litvínova Milan Šťovíček (za STAN). 
    
Provozovatelé tvrdí, že úplný zákaz legálních heren povede ke vzniku nelegálních podniků. "Jeden takový už máme v Janově, zajímalo by mě, co s ním chcete dělat," řekla zastupitelům provozovatelka jedné z litvínovských heren Petra Švejdová. Vedení města o nelegální herně neví. "Pokud budou vznikat, pak samozřejmě požádáme policii, aby konala tak, jak má," řekl starosta Šťovíček. 
    
Letos by měl Litvínov z hazardu získat 13 milionů korun, v návrhu rozpočtu na příští rok už s touto částkou nepočítá. 
 
zdroj: ČTK