Letošní farmářské trhy v Ústeckém kraji začínají tento týden

Letošní farmářské trhy v Ústeckém kraji začínají tento týden. V pátek budou trhovci prodávat v Teplicích, v sobotu v Lounech. Nově budou trhy také v Litvínově na Mostecku, v Lovosicích na Litoměřicku je letos nově pořádá přímo město. Farmářské výrobky bude od května možné nakupovat i na zámku v Benešově nad Ploučnicí na Děčínsku. 

Pod společnou značkou Severočeské farmářské trhy bude podle Adama Webera z pořadatelského sdružení Český um - Artificum Bohemicum trhů do Vánoc více než 130, skoro o třetinu víc než vloni. Nově budou trhy v Ústí nad Labem každý týden a v Mostě každé dva týdny. "Farmářské trhy v Mostě jsme se rozhodli přesunout do centra ke kulturnímu domu Repre, abychom umožnili Mostečanům lepší přístup ke kvalitním potravinám, které na trzích prodávají prověření pěstitelé, výrobci a prodejci," uvedl Weber. 

V Kadani na Chomutovsku se trhy přesunou ze čtvrtka na pátek, nově se bude prodávat také třetí středu v měsíci v Litvínově na Mostecku. Pokračovat budou jednou za dva týdny trhy v Teplicích a Chomutově. Nepravidelně trhy zavítají do Jirkova na Chomutovsku, Štětí na Litoměřicku a na zámek Nový hrad v Jimlíně na Lounsku, jehož vlastníkem je kraj. 
    
"Už vloni jsme začali prověřovat a certifikovat pěstitele, výrobce a prodejce, kteří se na našich trzích objevují. V tuto chvíli jich máme prověřených přes čtyřicet a budeme v tom pokračovat i nadále. Na této certifikaci spolupracujeme i s místní veterinární správou či Státní zemědělskou inspekcí," dodal Weber. 
    
Farmářské trhy v Lovosicích nově letos pořádá město, termíny ale ještě známé nejsou. "Chceme více dohlédnout na podobu farmářských trhů, týká se to především sortimentu. Přejeme si, aby se zde více prezentovali místní živnostníci," uvedla starostka města Lenka Lízlová. Zatím na březen mají naplánované farmářské trhy v Lounech, lidé si tam mohou nakoupit už v sobotu 9. března a dále 23. a 30. března. 
    
Na dalších místech trhy začnou později. V Litoměřicích mají první termín naplánovaný na 20. dubna. V dubnu se dočkají také zájemci o farmářské produkty z Děčínska, každý týden budou v České Kamenici, dvakrát do týdne v Děčíně, řekla ČTK jejich organizátorka Šárka Justrová. Od května trhy pořádá také zámek v Benešově nad Ploučnicí. Od července do října tam budou každý měsíc. 
 
zdroj: ČTK