Kulturní dům Repre čeká demolice

Kulturní dům Repre v Mostě nečeká rekonstrukce, ale demolice. Na jeho místě vyroste nová obdélníková budova se dvěma až třemi patry a podzemním parkovištěm pro téměř 500 aut. Vyplývá to z materiálů, které společnost CT Crestyl, které kulturní dům Repre od města koupila v roce 2010 za 28 milionů korun, předložila k posuzování vlivu na životní prostředí EIA. Stejná společnost postavila v blízkosti Repre obchodní dům Central, který zahájil provoz v květnu 2008, a vlastní i nedaleký hotel.

Kulturní dům Repre stojí v centru Mostu u hlavní třídy Budovatelů, hned vedle magistrátu. "Město mělo jediné dvě podmínky, aby tam fungovalo kino a zůstalo zachované planetárium, ne nutně ve stávající podobě," řekla ČTK mluvčí města Alena Sedláčková. Obdélníková novostavba o rozloze více než 18.700 metrů čtverečních tyto podmínky splní, mimo kina a planetária v ní investor plánuje také přes 50.000 metrů čtverečních obchodních ploch a přibližně 780 metrů čtverečních restaurací. Na objekt má v budoucnu navazovat ještě další stavba s multifunkčním společenským sálem.

Stavbu chce investor zahájit ve čtvrtém čtvrtletí příštího roku, předcházet jí ale bude demolice stávajícího objektu Repre. Jako první plánuje přemístit využitelný mobiliář z II. náměstí, včetně sochy svatého Prokopa, přesadit chce i některé stromy. Hotovo by podle dokumentace mělo být ve třetím čtvrtletí roku 2015. Podle údajů z roku 2010 chtěla CT Crestyl investovat asi miliardu korun.

Nynější Repre, dříve Oblastní dům kultury horníků a energetiků v Mostě, byl budován jako náhrada za dříve zdemolovaný objekt Repre ve starém Mostě. Ten tehdy jako většina budov původní zástavby padl za oběť povrchové těžbě hnědého uhlí. Stavební povolení bylo vydáno v roce 1972, stavbu se ale podařilo dokončit až v roce 1984. Objekt je velmi členitý, některé jeho nadzemní části podpírají betonové sloupy a ze střechy vyčnívá koule, ve které je umístěno dnes nefunkční planetárium. Budovu obklopuje mělký bazének.

"Budova v současnosti i se svým okolím chátrá a potřebuje opravy. Vzhledem k použitým materiálům a dispozicím je zřejmé, že se jedná i o stavbu energeticky velmi náročnou," píše se v dokumentaci firmy AMEC s. r. o., které ji pro CT Crestyl zpracovala. Objekt navíc podle nich neodpovídá současným požadavkům. "Dle různých zdrojů by rekonstrukce a opravy objektu a okolí vyžadovaly náklady v řádech stamilionů korun," uvádí investor v dokumentaci.

Mostečtí zastupitelé záměr prodeje Repre schválili v červnu 2010, až na jednoho s prodejem souhlasili všichni přítomní. Společnost se tehdy městu zavázala, že objekt, který je ve špatném stavu, opraví. Primátorova náměstkyně Hana Jeníčková řekla, že město kulturní dům prodává, protože "není dostatečně silné natolik, aby objekt posunulo někam dopředu".

Podle primátora Vlastimila Vozky radnice původně uvažovala o tom, že kulturní dům opraví z evropských dotací. Most ale u Regionální rady regionu Severozápad neuspěl se svým integrovaným plánem rozvoje města, musel proto hledat jiné možnosti, protože oprava je velmi drahá. Zvažoval například i spoluúčast nějakého strategického partnera formou PPP projektu, nakonec se rozhodl pro prodej. O kulturní dům měl zájem ještě jeden investor. Protože však sliboval investici 14 milionů korun, což je podle radních velmi malá částka, dali přednost druhému zájemci.

Ve středu města CT Crestyl už vybudovala obchodně-komerční komplex Central, provoz zahájil v květnu 2008. Součástí komplexu s 82 obchodními jednotkami včetně restaurace a pěti stánků s rychlým občerstvením je i 101 bytů a podzemní garáže s 350 parkovacími místy. Náklady na výstavbu komplexu dosáhly 1,1 miliardy korun. Společnost vlastní v centru Mostu i hotel Cascade, který stojí hned vedle Repre.

zdroj: ČTK