Jak na zazimování akumulátorové zahradní techniky?

V posledních letech se v našich zahradách stále častěji objevuje akumulátorová technika. Její údržba i provoz je mnohonásobně jednodušší než u techniky se složitými spalovacími motory. Nicméně i akumulátorové stroje vyžadují naši pozornost, zejména před zimou.

Základem je očištění a promazání

„Veškerou akumulátorovou techniku před zazimováním důkladně očistěte a promažte pohyblivé části. Vyčistěte ventilační otvory na krytu, kterými se chladí elektromotor. U plotostřihu dobře očistěte a naolejujte nože. U vyžínače zkontrolujte stav strunové hlavy. Jedná se o spotřební materiál, který je nutné jednou za čas kompletně vyměnit. U sekačky zkontrolujte lanka pojezdu, zda nejsou chycená rzí, můžete je ošetřit olejem, který je zakonzervuje a zároveň zajistí jejich hladký pohyb v bowdenu. Promažte kola, zkontrolujte a nechte nabrousit nůž. Dobře vyčistěte šasi okolo nože, výhozový tunel, ventilační otvory. Nesmíte zanedbat ani dokonalé vyčištění koše, aby jím mohl dobře procházet vzduch,“ doporučuje Petr Tichý, specialista technické podpory Hecht .

U řetězové pily je pak důležité zkontrolovat lištu a řetěz. Pokud je lišta opotřebená, musí se vyměnit, řetěz podle potřeby nechte nabrousit, nebo jej vyměňte. Lištu i řetěz je dobré uskladnit dobře promazané v suchém prostředí odděleně od pily. Můžete je tak zabalit například do hadru napuštěného olejem, který je ochrání před korozí. Pokud používáte v pile biologický olej pro mazání lišty, vylijte jej, do nádrže dejte například trošku motorového oleje a krátce pilu protočte, aby se olej dostal do čerpadla, ze kterého tak vytlačí bioolej. Biologické oleje totiž mívají na vzduchu omezenou životnost a mohou degradovat. V některých případech mohou v systému mazání pily zatuhnout a zcela systém ucpat.

Podobně i u ostatní techniky očistěte a zakonzervujte pracovní nástroje. Techniku skladujte v suchých prostorách, vlhkost nesvědčí elektrickým součástkám, rozvodům ani kontaktům ve spínačích.

Akumulátory nevystavujte mrazům

I když je cena lithiových akumulátorů podstatně příznivější, než tomu bylo v minulých letech, stále činí podstatnou část pořizovacích nákladů akumulátorové zahradní techniky. Akumulátory nám mohou sloužit dlouhé roky, ovšem nesmíme je zanedbat. „Rozhodně je tedy nenechávejte v mrazech a ve vlhku, především pokud máte techniku napájenou olověným akumulátorem, kterému nízké teploty škodí. Ideálně skladujte akumulátory plně nabité v místnosti se stálou pokojovou teplotou. Několikrát za zimu je zkontrolujte a v případě potřeby dobijte. Lithiové akumulátory je naopak vhodné uskladnit nabité na přibližně ž kapacity. Lithiový akumulátor má velice nízké samovybíjení, a proto by měl akumulátor bez potíží pár měsíců, kdy není používán, přečkat. Přesto není od věci jej alespoň jednou zkontrolovat,“ uzavírá Petr Tichý, Hecht .