I červencový termín kurzu bezpečné jízdy pro seniory je už téměř plný

Také další bezplatný kurz bezpečné jízdy pro řidiče a řidičky starší 65 let na výcvikových plochách polygonu mosteckého autodromu se zaplnil do posledního místa. V neděli 20. května se tak v dopoledním a odpoledním turnusu vystřídalo 120 seniorů, což je maximální možná kapacita. „Zájem neutuchá. Další termín jsme vypsali na 4. červenec. V dopoledním turnusu už je jen jedno volné místo, v odpoledním posledních 19,“ upřesnila ředitelka polygonu společnosti AUTODROM MOST Veronika Raková.

„Máme pochopitelně radost, že k nám senioři míří v tak hojném počtu. Účastníci si pochvalují zejména přístup našich instruktorů, jejich informace, rady a doporučení oceňují jako velmi přínosné a podnětné,“ uvedla Raková. Upozornila, že i oba turnusy premiérového kurzu na konci dubna si senioři v předstihu rezervovali, teorii bezpečné jízdy v učebně a praktický výcvik na plochách polygonu už tak v Mostě absolvovalo 240 řidičů a řidiček důchodového věku.

Kurz je součástí projektu Jedu s dobou, bezplatného vzdělávacího programu pro širokou aktivní motoristickou veřejnost seniorského věku. Kurzy organizuje až do konce srpna kromě mosteckého autodromu dalších sedm tuzemských center pro výuku a výcvik bezpečné jízdy. Přihlášení senioři kurz absolvují zdarma, finanční podporu ve výši šest milionů korun projekt získal z fondu zábrany škod ve správě České kanceláře pojistitelů. Organizátorem vzdělávacího programu je Asociace center pro zdokonalovací výcvik řidičů Autoklubu ČR (AČR) ve spolupráci s Radou seniorů ČR. Více informací zájemci najdou zde.

Posledním letošním termínem kurzu, shodným pro všechna výcviková centra, je úterý 28. srpen. Zájemci se mohou registrovat na webových stránkách www.jedusdobou.cz už od pondělí 21. května.

Také předseda Rady seniorů ČR Zdeněk Pernes využil možnost osvěžit si v kurzu své řidičské teoretické i praktické umění. Při volbě centra rovněž upřednostnil severočeský Most. „V Mostě žije náš místopředseda Alois Malý, navíc zdejší polygon patří mezi nejmodernější a nejlépe vybavené. A rozhodlo také to, že jsem zde dosud nebyl. Takže je to nová zkušenost a musím říci, že ve všech směrech pozitivní,“ svěřil se.

Zdeněk Pernes neskrýval překvapení nad vozovým parkem, který senioři využívají. „Setkal jsem se zde v drtivé většině s novými či zánovními vozy vybavenými moderními technologiemi. Takže určitě neplatí, že by senioři ohrožovali ostatní účastníky provozu starými a nebezpečnými auty,“ doplnil.

Chválou nešetřil ani jednasedmdesátiletý Jan Popelák z Bíliny, který je aktivním řidičem už více než 50 let. Na kurz Jedu s dobou jej upozornila dcera. „Auta měním prakticky každé čtyři roky, takže jsem svědkem, jakými mílovými kroky se ubírá technický vývoj. Oceňuji proto nejvíce právě to, že instruktor nás podrobně seznámil s technologiemi, jimiž jsou současná auta vybavena, a vysvětlil nám, jak jich využívat v krizových situacích,“ vysvětlil.

Za důležitou označil možnost vyzkoušet si nejrůznější situace v praxi. „Jak říká klasik, šedá je teorie, zelený je strom života. Mým koníčkem bylo horolezectví a také jsem absolvoval řadu výprav na plachetnici. Takže vím, že dokud nenastane skutečně svízelná situace, kterou musíte promptně vyřešit, netušíte, co skutečně uděláte. Přikláním se proto k tomu, aby podobný kurz absolvovali po nějaké době za volantem všichni řidiči,“ dodal Jan Popelák.

Autodrom nabízí kurzy bezpečné jízdy pro řidiče celoročně. Jejich náplň se přizpůsobuje různým skupinám, například ženám, rodinným příslušníkům či pracovním kolektivům. Kurzy využívají plochy polygonu, které jsou největším a nejkomplexnějším zařízením svého druhu u nás. Svou dispozicí, instalovanými technologiemi a dalšími navazujícími aktivitami nabízejí na ploše 13 hektarů jedinečné podmínky pro výuku a výcvik řidičů ve všech oblastech problematiky řízení vozidel veškerých druhů a tonáží.

http://www.autodrom-most.cz