Gynekolog z Mostu má znásilněné pacientce zaplatit odškodné 100.000 korun

Gynekolog z Mostu musí znásilněné pacientce vyplatit 100.000 korun. Odškodné jí přiznal v prosinci loňského roku v civilním řízení ústecký krajský soud, informovala včera ČTK Liga lidských práv. Muži od ledna loňského roku plyne tříletá podmínka a zákaz provozování gynekologické praxe, podal ale dovolání k Nejvyššímu soudu.

Dnes dvaadvacetiletou romskou dívku podle rozsudku jedenašedesátiletý Miroslav Grund znásilnil v jeho mostecké ordinaci v červnu 2009. Žena požadovala odškodnění nejen za znásilnění, ale také za to, že lékař ji u soudu popisoval jako promiskuitní rizikovou pacientku, která prý trpěla pohlavními chorobami. Informace o ní také sdělil své dceři, novinářce, takže případ bez vědomí pacientky zveřejnila média. Podle prosincového rozsudku krajského soudu ale dívka v době trestního řízení s médii později sama komunikovala.

"Tento případ povzbuzuje oběti podobných činů, aby se nebály a protiprávní jednání ihned oznámily na policii, i když nemají žádné důkazy v ruce," řekla právnička Ligy lidských práv Zuzana Candigliotová, která ženu zastupovala v trestním řízení.

Okresní soud v Mostě původně kvalifikoval čin jako poškození cizích práv a lékaře v květnu 2010 odsoudil k osmnáctiměsíčnímu zákazu činnosti a zaplacení pokuty 50.000 korun. Podle ústeckého soudu Grund během vyšetření pacientky minimálně jednou zasunul penis do její pochvy. Žena poté utekla. Předseda senátu při čtení rozsudku uvedl, že lékař využil ženiny bezbrannosti, protože během vyšetření nemohla vědět, k čemu se lékař chystá.

Grund svoji vinu během celého procesu popíral, jeho advokát se snažil prokázat jeho nevinu. Zpochybňoval třeba testy DNA. Grund se k rozsudku nechtěl příliš vyjadřovat, označil ho pouze za hrozný.

zdroj: ČTK