E15: Litvínovská uhelná může těžit v ochranných pilířích lomu ČSA

Těžařská společnost Litvínovská uhelná může těžit hnědé uhlí ve dvou ochranných pilířích svého lomu ČSA. Obvodní báňský úřad v Mostě rozhodl, že v pilířích, které chrání zámek Jezeří a obec Černice před zničením, může firma těžit hlubinnou metodou chodbicování. Společnost se tak může dostat k 20 milionům tun uhlí. Až dosud podmínky obou pilířů jakoukoli těžbu zakazovaly. Uvedl to dnešní E15. 

Pokud bude chtít Litvínovská uhelná, kterou částečně ovládá podnikatel Jan Dienstl, uhlí získat, musí splnit řadu podmínek. Hlubinná těžba se nesmí podle rozhodnutí úřadu přiblížit na méně než 300 metrů k ochrannému pásmu Černic a Jezeří, jak ho stanovil stavební úřad v letech 1991 a 1993. Tato linie bude nově zakreslena do důlní mapy lomu ČSA. 

Nyní běží dvoutýdenní lhůta na odvolání proti rozhodnutí úřadu. Pokud nikdo námitky nevznese, může Litvínovská uhelná začít připravovat žádost o povolení k hornické činnosti. Zdržení může způsobit posouzení vlivu těžby na životní prostředí, trvat může až rok, napsal dnešní E15. 
 
zdroj: ČTK