Dvě třetiny lidí v Horním Jiřetíně počítají s pokračováním těžby do 10 let

Přesně 67 % obyvatel Horního Jiřetína a Černic očekává, že během nejbližších 10 let dojde k prolomení limitů těžby. Prokázal to komplex sociologických šetření agentury STEM pro Severní energetickou a.s. z léta a podzimu minulého roku. Na obecný dotaz se za zásadní odpůrce těžby označilo 57 % obyvatel Horního Jiřetína. Při hlubší analýze se ale ukazuje, že odpůrci přesídlení města, jeho stoupenci a nerozhodní tvoří tři stejně početné skupiny. Skoro 76 % obyvatel by se podle svého vyjádření dokázalo se stěhováním vyrovnat. 

Sociologické šetření takového rozsahu dosud nebylo v Horním Jiřetíně realizováno. Agentura postupně navštívila 735 domácností ze 749 evidovaných a úspěšně provedla na 538 rozhovorů. 
 
„Nejhorší je nejistota. Na tom se shodne téměř 70 % obyvatel Horního Jiřetína a Černic,“ komentuje výsledky šetření Jan Hartl, ředitel agentury STEM. Nejistota ohledně budoucnosti města je i největším problémem, který lidé v obci pociťují. Dalšími jsou vzrůstající kriminalita (23 %) a nezaměstnanost (13 %). Naopak většina dotazovaných pozitivně hodnotí zejména občanský a kulturní život i vztahy ve městě. 
 
Téměř polovina respondentů uvádí, že je třeba co nejdříve zahájit debatu o podmínkách výkupu a přestěhování. Naopak třetina se nechce přestěhovat v žádném případě. Přitom v případě prodeje nemovitostí chce až 69 % Jiřetínských vyjednávat o ceně samostatně. Za preferovanou formu vyrovnání považuje většina obyvatel peníze. Průzkum také naznačil některé spekulativní tendence vlastníků nemovitostí. Hlasité odpůrce stěhování považují oponenti těžby za vypočítavce.
 
Kompletní výsledky sociologického výzkumu zveřejní Severní energetická v nejbližších dnech na svém webu www.seven.cz.