Do ulic města Mostu vyjela nová tramvaj za 62 milionů korun

Do ulic města Mostu včera vyjela nová tramvaj za 62 milionů korun. Patnáctimetrový nízkopodlažní vůz je ve městě první novou tramvají po 10 letech. Pořízení druhé, kterou měl Dopravní podnik města Mostu a Litvínova objednanou, zatím pozastavilo nejasné pokračování ROP Severozápad. Novinářům to na jejím slavnostním uvedení do provozu řekl Jiří Holý z managementu dopravního podniku. 

Dopravní podnik má v současné době 59 tramvají, většinu typu T3 a dvě typu Astra. Nový vůz nahradí jednu ze starších tramvají. "Po 10 letech jde o první novou tramvaj v Mostě. Potěšilo mě, že je to český výrobek," řekl dnes primátor Mostu Vlastimil Vozka (Severočeši.cz). Tramvaj vyrobily Krnovské opravny a strojírny. 

Tramvaj je zčásti nízkopodlažní, má troje dveře a měří přibližně 15 metrů. Sveze se v ní najednou až 106 lidí, má 33 sedaček a dvě sklopné. Jezdit může rychlostí až 65 kilometrů za hodinu. "Má systém rekuperace. Když brzdí, vyrábí elektřinu a ta se vrací zpět do trolejí," vysvětlil Vladimír Faltýsek, náměstek generálního ředitele firmy Pragoimex, která tramvaj do Mostu dodala. 
    
Dopravní podnik původně objednal dvě tramvaje. Kvůli problémům s dotačním programem ROP Severozápad, který neproplácí schválené žádosti ani nepřijímá nové, ale výrobu druhé zatím pozastavil. Úřad spravující dotace přestal proplácet dotace poté, co mu jejich certifikaci zastavila Evropská komise i ministerstvo financí. Ty k tomuto kroku přistoupily poté, co na úřadě několikrát zasahovala policie. Jeho první ředitel Petr Kušnierz je nepravomocně odsouzený za přijetí úplatku, podezřelý z machinací s evropskými dotacemi je také jeho nástupce Pavel Karel Markvart. 
    
Jestli dopravce dotaci na již zaplacenou tramvaj dostane, nebo ne, bude mít vliv i na to, kde bude jezdit. Pokud totiž tramvaj nakonec bude financovaná z evropských dotací, bude se pohybovat jenom po městě Most. Pokud ale bude muset dopravní podnik tramvaj zaplatit z vlastních peněz, může zajíždět i do blízkého Litvínova, který s Mostem spojuje tramvajová trať. 
 
zdroj: ČTK