Do Opatovic bude Czech Coal dodávat uhlí do konce roku 2012

Společnost Czech Coal bude do opatovické elektrárny dodávat uhlí do konce roku 2012. Proti rozhodnutí soudu, který firmě tuto povinnost minulé pondělí uložil, se ale odvolá a s dodávkami přestane, pokud soud odvolání uzná. ČTK o tom informovala mluvčí společnosti Czech Coal Gabriela Sáričková Benešová. Vyjádření společnosti Elektrárny Opatovice ČTK zjišťuje.

Krajský soud v Ústí nad Labem rozhodl o předběžném opatření v pondělí. "Návrh spočíval v uložení povinnosti dodávat hnědé energetické uhlí v roce 2012 a 2013. Soud návrhu v části týkající se roku 2012 vyhověl a v části týkající se roku 2013 návrh zcela zamítl," uvedla mluvčí Czech Coal s tím, že firma proti usnesení podá odvolání ještě tento týden.

Czech Coal přestal dodávat uhlí do elektrárny Opatovice, která zásobuje teplem především Pardubice a Hradec Králové, 7. června s vysvětlením, že mu elektrárna dluží zhruba půl miliardy korun. Elektrárna ale naopak tvrdí, že má u těžaře přeplatek a že mu zřejmě jde o jiné věci.
 
Podle dostupných údajů měly obě strany smlouvu do roku 2015, která obnášela dodávky 1,8 milionu tun uhlí. A Opatovičtí tvrdí, že i kdyby smlouvu Czech Coal vypověděl, dodávat musí až do konce roku 2013. "Případné odstoupení od smlouvy by mělo nabýt účinnosti až na konci následujícího kalendářního roku," uvedl mluvčí elektrárny Petr Zadák. Opatovická elektrárna má elektrický výkon 363 megawattů a tepelný výkon 700 megawattů. Ročně spotřebovává až dva miliony tun hnědého uhlí, což je dvacetina celého objemu těžby v Česku.
 
Majitelem elektrárny je Energetický a průmyslový holding (EPH), který s Czech Coal nemá příliš dobré vztahy. Czech Coal v posledních letech tlačí na cenu uhlí, kterou se snaží zvýšit na úroveň zhruba 70 korun za gigajoule. EPH společně vlastní Daniel Křetínský a finanční skupiny J&T a PPF, Czech Coal patří Pavlu Tykačovi.
 
zdroj: ČTK