7 000 těžkých osudů, 80 z Mostecka. Rodinám s vážným onemocněním pomáhají lidé po celé ČR

Vážné onemocnění dítěte či nečekaná onkologická diagnóza změní život od základů. K velké psychické zátěži a strachu o zdraví svých blízkých se přidávají i problémy finanční. A v tu chvíli podávají pomocnou ruku desetitisíce dárců po celé České republice, kteří již osmým rokem rodinám pomáhají prostřednictvím nadace Dobrý anděl.

„Od vzniku nadace v roce 2011 Dobří andělé pomohli už 7000 rodinám, 80 z nich pochází z Mostecka. Aktuálně příspěvky každý měsíc rozdělujeme mezi více než 3,5 tisíce rodin, které zasáhla vážná nemoc,“ vysvětluje Šárka Procházková, ředitelka nadace. „U většiny rodin nemůže jeden z rodičů docházet do zaměstnání - ať už kvůli tomu, že onemocněl on sám, nebo kvůli péči o nemocné dítě. Pravidelná finanční podpora rodinám částečně umožňuje pokrýt chybějící příjem i náklady spojené s léčbou – speciální stravu, zdravotní pomůcky, doplňky stravy, rehabilitace, ale také například dopravu do nemocnice,“ dodává. Veškeré příspěvky dárců nadace odevzdává do posledního haléře rodinám.

Lepší péče díky Dobrým andělům – pomoc rodině z Mostu

Paní Alena společně se svým partnerem pečuje o desetiletou Alenku a čtyřletou Terezku. A právě mladší Terezka se potýká s vážným onemocněním. Hned po narození lékaři zjistili, že trpí vrozenou deformitou kloubů. Onemocnění se projevuje ztuhnutím kloubů všech kloubů v těle. Jeho příčina zatím není známá. „Vyléčit naši Terezku nikdo zatím nedokáže, pomáhají jen intenzivní rehabilitace, protahování a používání ortézek na nohy i ruce,“ vysvětluje Alena.

Terezka se svou maminkou pravidelně dojíždí do několika pražských nemocnic, kde je sledována specialisty z více oborů – ortopedy, genetiky, endokrinology, kardiology a neurology. „Terezčino onemocnění nás hluboce zasáhlo. V těhotenství bylo vše v pořádku, vůbec jsme nepomysleli jsme na to, že by se mohlo něco takového stát. Po sdělení diagnózy jsme si dokola opakovali otázku 'Proč?'. Pořád je to pro nás těžké, snažíme se dělat vše proto, abychom naší holčičce dopřáli tu nejlepší možnou péči. A s tím nám pomáhají i dárci, Dobří andělé,“ přiznává paní Alena a dodává: „Z jejich pravidelných příspěvků hradíme hlavně pohonné hmoty na častou dopravu do sto kilometrů vzdálené nemocnice a pobyt ve stacionáři, kam Terezka dochází na několik hodin denně a kromě kontaktu s dětmi zde může i cvičit. Jsme za tuto možnost velmi vděční.“ 

Každý měsíc dalších 100 rodin

Nadace Dobrý anděl přijme průměrně 107 nových rodin měsíčně. Rodinám pomoc Dobrých andělů doporučují lékaři, sociální pracovníci, ale i lidé z jejich okolí. Hlavní podmínkou pro přijetí je fakt, že se jedná o rodinu s nezaopatřenými dětmi, v níž se rodič nebo dítě potýká s onkologickým onemocněním, nebo kde dítě trpí jinou vážnou nemocí. Žádost, kterou rodina vyplňuje, musí vždy potvrdit lékař. Přijetí do systému pomoci, a tedy i odeslání příspěvku, pak trvá pouhých pár dnů. „Snažíme se vše co nejvíce urychlit tak, abychom mohli rodině hned první pracovní den měsíce následujícího po podání žádosti, poslat první příspěvek,“ vysvětluje Šárka Procházková a dodává: „Čím dříve začneme pomáhat, tím více rodině můžeme v těžké situaci ulehčit.“